Årets donation 2023

Vendelbo Y's Men's Club, Hjørring har netop overbragt årets store donation.

Donationen, som er på kr. 20.000,00, blev lørdag formiddag den 18. november 2023 overbragt til Krusedulle Kidz ved deres træning i Tårs Hallen.

Krusedulle Kidz's trænere og klubbens formand havde i dagens anledning rullet den røde løber ud, indkøbt nye spillertrøjer, købt chips og sodavand ligesom der var brygget kaffe.

Vendelbo Y's Men's Club, Hjørrings medlemmer blev budt hjertligt velkommen af træner Dorte Pedersen inden klubbens skatmester Sten Houmøller kunne holde en lille tale. Her nævnte Sten bl.a.:

"Når man hører ordet Y´s Men og taler engelsk, så kommer man til at tænke på wise men, dvs. vise mænd. Det kunne lyde som en flok kloge gamle mænd. Helt unge er vi ikke og lidt klogskab mener vi nok, at vi besidder, men vi er altså en flok både kvinder og mænd samlet i et kristen baseret fællesskab.

For os i Y´s Mens klubben er fællesskabet også vigtigt. Vi mødes ca. hver anden uge. Nogle gange har vi besøg udefra, andre gange tager vi på besøg. På den måde forsøger vi at blive lidt klogere."

Videre fortalte Sten, at

"Krusedulle Kidz er en del af LykkeLiga, der startede i Aalborg og siden har bredt sig ud over landet (nu 83 klubber) og nu også med klubber i Færøerne og på Grønland, samt i flere af vore nabolande. Jeg har også hørt/læst, at der er interesse for organisationen helt over i Sydkorea. Her er der i øvrigt også en del Y´s Mens klubber."

Endvidere fortalte Sten om, at

"vi samarbejder også om at tjene penge (lige nu er der nogle stykker fra klubben, der står ude i vores mark og sælger grøntsager, så de kunne ikke være med her), så vi kan dele ud til andre. Vores målgruppe er især børn og unge og gerne i lokalområdet, så her passer Krusedulle Kidz perfekt ind. Derfor har vi besluttet, at vores årlige donation (på 20.000, -) skal gå til jer og vi håber, at I kan bruge pengene til en eller flere gode oplevelser, der kan styrke jeres fællesskab. Held og lykke og tak!"

Herefter blev beviset på årets donation overrække træner Dorte, som hjertlig takkede for beløbet.

Derefter gik træningen i gang og klubbens medlemmer fik lov at kigge med, mærke engagementet og konnektionen mellem trænerne og Krusedulle Kidz. En dejlig, positiv og varm oplevelse.

Tilbage til nyhedslisten